< Powrót
10
grudnia 2020
Tekst:
Tomasz Falba

Malowniczy Baranowski

Krzysztof Baranowski potrafi zaskakiwać. Tym razem dokonał tego książką o żeglarskich aspektach malarstwa marynistycznego.

Krzysztof Baranowski to jeden z najsłynniejszych polskich żeglarzy – pierwszy Polak, który opłynął Horn jachtem i dwa razy samotnie świat. Twórca legendarnej „Szkoły Pod Żaglami”, kapitan wielu żaglowców, ale również autor poczytnych książek żeglarskich.

Właśnie ukazała się jego kolejna publikacja: „Żagle na sztalugach”. To właściwie album zawierający 236 reprodukcji dzieł marynistycznych z różnych epok, do których Baranowski dopisał fachowy komentarz.

Dzięki temu wiemy co się dzieje na przedstawionych obrazach od strony żeglarskiej. Zostały tak dobrane, aby układały się w opowieść o dziejach żeglugi, m.in. o sztormach, statkach, o tym co się działo na ich pokładach, o pracy rybaków, o bitwach morskich, o piratach i przemytnikach, jak również katastrofach morskich.

To o tyle cenne, że wiele z tych rzeczy bezpowrotnie odeszło już w przeszłość i dziś trudno byłoby je – bez wyjaśnień Baranowskiego – zrozumieć współczesnemu widzowi.

„Żagle na sztalugach” to wyjątkowa pozycja, którą gorąco polecamy uwadze nie tylko żeglarzy, ale wszystkim miłośnikom spraw morskich i malarstwa. Ci pierwsi dzięki pracy Baranowskiego mogą lepiej zrozumieć malarstwo, ci drudzy żeglowanie.

Krzysztof Baranowski, „Żagle na sztalugach”, Szkoła pod Żaglami Krzysztofa Baranowskiego, str. 196, (www.krzysztofbaranowski.pl), seria: Biblioteka Szkoły pod Żaglami nr 15

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ