< Powrót
23
maja 2022
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Tadeusz Lademann
Charzykowach 12 najważniejszych żeglarskich wydarzeń

Pomorski i ogólnopolski sezon żeglarski otwarty w Charzykowach!

Upamiętnienie stulecia żeglarstwa chojnicko-charzykowskiego, koncert szant i uroczyste wciągnięcie na maszt bandery Polskiego Związku Żeglarskiego – to tylko niektóre wydarzenia, które odbyły się w niedzielę 22 maja w Charzykowach, w ramach pomorskiego i ogólnopolskiego otwarcia sezonu żeglarskiego.

W tym roku otwarcie sezonu żeglarskiego – pomorskiego, ogólnopolskiego i chojnicko-charzykowskiego – odbyło się w kolebce polskiego żeglarstwa. W Charzykowach bowiem sto lat temu założono pierwszy w naszym kraju klub żeglarski – Towarzystwo Przyjaciół Żeglarstwa, które rok później zmieniło nazwę na Klub Żeglarski Chojnice. Nic więc dziwnego, że Chojnicki Klub Żeglarski, który jest spadkobiercą tradycji założonego w 1922 roku stowarzyszenia, przygotował huczne obchody. Ich kulminacja przypadła w niedzielę 22 maja.

– Klub Żeglarski Chojnice sto lat temu wyprzedzał swoją epokę – mówi Bogusław Witkowski, prezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego i wiceprezes Polskiego Związku Żeglarskiego. – Skupiał mieszkańców tych ziem, spolonizowanych Niemców, Polaków i Kaszubów, którzy zgodnie w nim działali. Bardzo gratuluję wszystkim, którzy uczestniczyli i uczestniczą w życiu klubu.

Charzykowach

Prezes PoZŻ i wiceprezes PZŻ Bogusław Witkowski (pierwszy z lewej) i prezes PZŻ Tomasz Chamera przekazali pamiątkowy dzwon na ręce komandora ChKŻ Krzysztofa Pestki (pierwszy z prawej).
Fot. Tadeusz Lademann

W uroczystościach wzięły udział setki osób – przede wszystkim żeglarze, mieszkańcy Charzyków i Chojnic. Nie zabrakło też przedstawicieli władz żeglarskich, na czele z prezesem Polskiego Związku Żeglarskiego Tomaszem Chamerą, prezesem PoZŻ i wiceprezesem PZŻ Bogusławem Witkowskim, wiceprezesem PoZŻ Jarosławem Kuklińskim i prezesem Wielkopolskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego Maciejem Olszewskim. Obecni byli także politycy i samorządowcy, m.in. senator RP Stanisław Lamczyk, wicemarszałek województwa pomorskiego Leszek Bonna, przewodniczący Rady Powiatu Chojnickiego Robert Skórczewski, starosta chojnicki Marek Szczepański, burmistrz Chojnic Arseniusz Finster, przewodniczący Rady Gminy Chojnice Ryszard Kontek i wójt gminy Chojnice Zbigniew Szczepański.

Niedzielne wydarzenia rozpoczęły się od mszy świętej, po której na dziedzińcu Chojnickiego Klubu Żeglarskiego odbyła się oficjalna inauguracja sezonu.

– Ogólnopolskie otwarcie sezonu żeglarskiego w ramach stulecia żeglarstwa chojnicko-charzykowskiego to niezwykle ważna chwila, zarówno dla lokalnego środowiska, jak też dla całej żeglarskiej społeczności w Polsce – mówił podczas uroczystości Tomasz Chamera. – Z tej okazji na ręce pana komandora oraz klubowej społeczności składam wyrazy uznania za organizację dzisiejszej uroczystości i zaangażowanie w rozwój i popularyzację żeglarstwa. Jesteśmy dzisiaj w kolebce polskiego żeglarstwa, którego przysłowiowe DNA znajduje się w wodach pięknego Jeziora Charzykowskiego. To właśnie tutaj po latach zaborów odradzało się polskie żeglarstwo. Misji rozwoju naszego sportu nie przerwały hitlerowska okupacja, ani komunistyczny reżim. Mimo trudnych czasów żeglarstwo w tym pięknym regionie nie tylko przetrwało, ale także rozkwitło.

Charzykowach

Pomnik Ottona Weilanda i ławka w kształcie Optimista.
Fot. Tadeusz Lademann

Podniesienie bandery Polskiego Związku Żeglarskiego, która zawisła obok flagi Pomorskiego Związku Żeglarskiego, było dopiero początkiem atrakcji w Charzykowach. Chwilę później przed budynkiem ChKŻ odsłonięto pomnik Ottona Weilanda, współzałożyciela klubu i jednego z ojców polskiego żeglarstwa, oraz ławeczkę w kształcie jachtu klasy Optimist.

– Realizacja była trudna – opowiada Jarosław Urbański, twórca pomnika. – Skomplikowana była zwłaszcza twarz, bo Otton Weiland to charakterystyczny, mocny facet.

Następnie w klubowym hangarze otwarto wystawę historyczną „100-lecie żeglarstwa chojnicko-charzykowskiego”. Zgromadzono na niej m.in. zabytkowe bojery, modele jachtów, pamiątki klubowe oraz mnóstwo archiwalnych fotografii. O godzinie 14 przy charzykowskim amfiteatrze odbyło się spotkanie z zasłużonymi członkami klubu. Była to okazja m.in. do wręczenia odznaczeń nadanych przez PZŻ i PoZŻ. Honorową odznakę Zasłużony dla Żeglarstwa Pomorskiego otrzymali: Sławomir Baranowski, Dariusz Gańcza, Zdzisław Januszewski, Piotr Lahn, Mariusz Majorczyk, Jerzy Neja, Jarosław Aubrecht Prądzyński, Mariusz Stachowiak, Janusz Januszewski, Stanisław Tryba, Paweł Jasiński, Jan Belzerowski, Krzysztof Deja, Ewa Matysiak, Rafał Wełniński i Wojciech Rolbiecki.  Ponadto honorową odznaką Zasłużony dla Żeglarstwa Polskiego wyróżnieni zostali: Sławomir Januszewski, Janusz Januszewski, Paweł Jasiński i Wojciech Rolbiecki.

Charzykowach

Magdalena Kwaśna (pierwsza z lewej) z nominacją i Irmina Mrózek Gliszczynska z nagrodą w plebiscycie na żeglarkę wodną 100-lecia.
Fot. Tadeusz Lademann

Podczas uroczystości ogłoszono także zwycięzców plebiscytu na żeglarkę wodną, żeglarza wodnego, żeglarkę lodową i żeglarza lodowego 100-lecia. Żeglarką wodną 100-lecia została Irmina Mrózek Gliszczynska, żeglarzem wodnym Kacper Ziemiński, żeglarką lodową Zuzanna Rybicka, a żeglarzem lodowym Zbigniew Stanisławski.

Po uroczystości, o godzinie 15, w charzykowskim amfiteatrze rozpoczął się koncert szant, na którym wystąpili EKT Gdynia, Ryczące Dwudziestki i Męski Chór Szantowy Zawisza Czarny. Godzinę później Jeziorem Charzykowskim przepłynęła zaś parada jachtów.

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ