< Powrót
13
września 2021
Tekst:
mat. prasowe
Zdjęcie:
Stowarzyszenie Róża Wiatrów
Popłyńmy Razem 2021

Popłyńmy Razem 2021: Rejs po Bałtyku śladami Henryka Jaskuły

W pierwszym tygodniu września podopieczni z Placówki Opiekuńczo Wychowawczej „Domy dla Dzieci” w Przemyślu pod opieką Małgorzaty Walczyszewskiej i Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2 dla Dzieci Niesłyszących i Słabosłyszących pod opieką Beaty Jaworskiej żeglowali dwoma jachtami morskimi po Zatoce Gdańskiej.

W siedem dni odwiedzili pięć portów: Gdańsk, Gdynię, Sopot, Jastarnię i Hel. Trasa rejsu wyznaczona została śladami wielkiego przemyskiego żeglarza kpt. Henryka Jaskuły, który przed laty pływał tu na jachcie „Dar Przemyśla”.  Rejs prowadzili jachtowy sternik morski Łukasz Korab i kapitan jachtowy Jacek Podwyszyński.

– Naszą przygodę z morzem zaczęliśmy na nabrzeżu Motławy w Gdańsku – opowiada Beata Jaworska. – Zostaliśmy zaokrętowani na jacht „Rewers” i popłynęliśmy do gdańskiej mariny, by zacumować przy kei na noc. Następnego dnia czekało na nas pierwsze poważne szkolenia z odbijania od nabrzeża, cumowania i wiązania lin. A później – nareszcie – wyruszyliśmy na morze. Kurs: port w Gdyni. Każdy miał okazję stać za sterem „naszego jachtu”.

Podczas pobytu  na Pomorzu dzieci mogły nie tylko  samodzielnie prowadzić jachty, ale również poznać historię odwiedzanych portów, miast, polskiej marynarki.

W Gdańsku uczestnicy rejsu zwiedzali główne miasto, Muzeum Gdańska, wdrapali się na wieżę zegarową, odwiedzili Bazylikę Mariacką, Muzeum II Wojny Światowej i Europejskie Centrum Solidarności.  Oddali też hołd bohaterskim obrońcom Westerplatte i zwiedzili Twierdzę Wisłoujście. W Sopocie spacerowali po molo, w Gdyni zaś byli na i pod pokładem okrętu muzeum ORP „Błyskawica”.

Na Helu odwiedzili fokarium. Spotkali też te sympatyczne zwierzaki podczas żeglugi. Wdzieli zachód słońca na morzu. Ogromne wrażenie zrobiła na nich droga Motławą do Gdańska, gdzie wpłynęli  po zmroku. Pracująca stocznia, ogromne okręty, żurawie portowe to widok, który na długo pozostanie w ich pamięci.

Projekt rejsu śladami kpt. Henryka Jaskuły został opracowany przez wolontariuszy Stowarzyszenia Róża Wiatrów w Przemyślu i jest częścią dużego, całorocznego projektu „Popłyńmy Razem 2021” objętego patronatem honorowym prezydenta miasta Przemyśla, starosty przemyskiego i Polskiego Związku Żeglarskiego oraz Międzynarodowej Federacji Szkół Żeglarskich ISSA.

Stowarzyszenie Róża Wiatrów od 2014 roku stara się rozwijać w Przemyślu żeglarstwo dostępne dla każdego, nieodpłatnie. Pomysł zabrania najmłodszych na prawdziwą morską przygodę towarzyszył członkom stowarzyszenia od dawna, niestety na przeszkodzie stały finanse. W tym roku dzięki wsparciu Fundacji LOTTO, Fundacji PGNiG oraz gminy miejskiej Przemyśl udało się go zrealizować. Pierwszy raz w ponad siedemdziesięcioletniej historii przemyskiego żeglarstwa.

Stowarzyszenie prowadzi szkółkę żeglarską dla dzieci w klasie Optimist. Szkolą się na akwenach wodnych ZEK Ostów, ZEK Radymno i Jeziorze Solińskim, odnoszą sukcesy w regatach. Ich starsi koledzy zdobywają w szkółce uprawnienia do prowadzenia jachtów po wodach śródlądowych oraz morskich.

– Tydzień po powrocie z Bałtyku kolejni młodzi przemyscy żeglarze będą szkolić się na Solinie, by uzyskać uprawnienia żeglarza jachtowego – mówi kpt. Agnieszka Kowaliw, prezes Stowarzyszenia Róża Wiatrów w Przemyślu. – Po egzaminie uprawnieni będą do żeglowania jachtami żaglowymi o długości do 12 m nie tylko na śródlądziu, ale  także po wodach morskich do 2 Mm od brzegu.

Co myślisz o tym artykule?
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ