< Powrót
31
grudnia 2021
Tekst:
mat. prasowe
Zdjęcie:
Stowarzyszenie Róża Wiatrów
Popularyzacja żeglarstwa

Popularyzacja żeglarstwa: Przemyscy żeglarze podsumowali rok 2021

W Przemyślu w 2021 roku z sukcesem kontynuowano popularyzację żeglarstwa śródlądowego i morskiego. Najmłodsi żeglarze brali udział w  treningach na wodzie na wielu akwenach i w regatach Optimistów, zajmując miejsca na podium. Przemyskie Stowarzyszenie Róża Wiatrów z uporem stawia na rozwój pod żaglami.

Przemyskie Stowarzyszenie Róża Wiatrów zorganizowało trzy obozy żeglarskie dla dzieci na Jeziorze Solińskim, podczas których najmłodsi intensywnie ćwiczyli samodzielne żeglowanie, bywało w bardzo trudnych warunkach. Dzieciaki radziły sobie znakomicie, wprawiając w zdumienie  niejednego wytrawnego żeglarza na dużym jachcie płynącego obok malutkich Optimistów i ich sterników.

Równie dobrze prezentowali się podczas regat o Puchar InterReg, kiedy pogoda gwałtownie się załamała i pojawił silny wiatr, pomagając innym zawodnikom z podkarpackich klubów bezpiecznie wrócić do brzegu.

Stowarzyszenie prowadzi całoroczne bezpłatne zajęcia w Sekcji Żeglarskiej dla Dzieci Optimist, w której najmłodsi już od 6 roku życia, od wiosny do jesieni, uczą się żeglarstwa, a poza sezonem ćwiczą na basenie, strzelnicy pneumatycznej, kręgielni, lodowisku i stoku narciarskim. Żeglarstwo to nie tylko łódka i żagiel, to także odpowiedzialność za innych, praca zespołowa, opanowanie, cierpliwość, skupienie, fair play. Tego wszystkiego uczy Stowarzyszenie, poprzez różnorodne formy aktywności fizycznej i rywalizację.

Stowarzyszenie Róża Wiatrów to obieranie właściwego kursu i dążenie do celu z uporem i  zaangażowaniem. Za sekcję żeglarską, działającą dzięki wsparciu Gminy Miejskiej Przemyśl i Starostwa Powiatowego w Przemyślu  oraz ludzi o dużym sercu, odpowiada i prowadzi zajęcia kpt. Jacek Podwyszyński. Praca wolontariuszy w ciągu siedmiu lat doprowadziła do osiągnięcia poziomu regatowego dzieci w sekcji Optimist. Nie było  łatwo, zdarzały się chwile zwątpienia, zwłaszcza w pierwszych latach działalności, kiedy większość opracowywanych projektów była odrzucana i nie otrzymywała wsparcia. Cierpliwością jednak i małymi krokami udało się osiągać założone efekty.

Dziś stowarzyszenie jest rozpoznawalne w Polsce, a poprzez członkostwo w Międzynarodowej Federacji Szkół Żeglarskich ISSA także w innych krajach, zwłaszcza po opracowaniu własnego programu szkolenia dzieci, który się sprawdza i jest już naśladowany w innych klubach.

Tak działają, wyznaczając sobie nowe cele. Aktualne marzenie to trenażer Optimist, który pozwoliłby zimą ćwiczyć najmłodsze grupy dzieci, a także prezentować sprzęt w szkołach, prowadzić zajęcia oraz pozwolić najmłodszym mieszkańcom poczuć przysłowiowy „wiatr w żaglach” na imprezach masowych. Niestety nie stać ich na taki zakup.

Ale rok 2021 to nie tylko Optimisty. To także siedmiodniowy rejs morski dla dzieci z Placówki Opiekuńczo Wychowawczej „Domy dla Dzieci” i Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2 dla Dzieci Niesłyszących i Słabosłyszących w Przemyślu, do pięciu portów polskiego wybrzeża: Gdyni, Gdańska, Sopotu, Helu i Jastarni. Tam wychowankowie placówek poczuli pierwszą falę na jachcie pełnomorskim, stali za sterem prowadząc nawigację oraz przekonali się, jak żegluje się po zachodzie słońca.

Przedsięwzięcie możliwe było dzięki wsparciu Gminy Miejskiej Przemyśl, Fundacji PGNiG i Fundacji LOTTO. Choć praca w Stowarzyszeniu odbywa się w ramach wolontariatu, potrzebne było pokrycie kosztów czarteru, wyżywienia i opłat portowych.

Projekt „Zobacz Morze – obalamy mity o Morzu Bałtyckim”, cykl rejsów po Zatoce Gdańskiej i Puckiej z wyjściem w pełne morze, to także oferta dla rodzin chętnych poznać  żeglarstwo morskie. Każdy rejs prowadzi doświadczony kapitan Stowarzyszenia.

Stowarzyszenie od czasu powstania w 2014 roku stawia na popularyzacje żeglarstwa wśród dzieci, młodzieży i rodziców, organizując wiele przedsięwzięć związanych z wodą. Dzięki wsparciu Fundacji PZU mogli zorganizować  kolejne już Niebieskie Szkoły dla dzieci na Jeziorze Solińskim, w których uczestnicy samodzielnie sterowali łódkami kabinowymi, a jedną z grup były podopieczne Ośrodka Socjoterapii w Przemyślu.

Stowarzyszenie Róża Wiatrów to nie tylko żeglarstwo, ale także przedsięwzięcia związane z kajakarstwem. Od kilku lat organizują „Tramwaj Wodny”, bezpłatne spływy kajakowe rzeką San na trasie Krasiczyn – Przemyśl, z których korzystają już nie tylko mieszkańcy, ale także i turyści odwiedzający Przemyśl oraz osoby z województwa podkarpackiego.

Na co dzień zachęcają wszystkich mieszkańców do zdobywania uprawnień żeglarskich i motorowodnych, które umożliwiają aktywne spędzanie wolnego czasu w gronie rodzinnym nad akwenami wodnym, bo cóż może być piękniejszego od wakacji pod żaglami? Codziennie w innym porcie, codziennie nowe miejsca i nowi ludzie.

Szkolenia prowadzą doświadczeni żeglarze ze stażem morskim, którzy przekazują wiedzę na wysokim poziomie, nie tylko książkową, ale praktyczną, z nauką żeglarstwa również w trudnych warunkach. I zawsze priorytetem jest bezpieczeństwo.

Stowarzyszenie szkoli na certyfikaty i patenty żeglarskie: żeglarz jachtowy, jachtowy sternik morski, kapitan jachtowy, Inland Skipper, Inshore Skipper oraz motorowodne: sternik motorowodny, motorowodny sternik morski, Inshore Power Yacht Skipper, a najmłodsi zdobywają swoje pierwsze uprawnienia ISSA Junior Międzynarodowej Federacji Szkół Żeglarskich ISSA (International Sailing Schools Association).

Na portalu Pomagam.pl pod adresem: https://pomagam.pl/r8ca7f trwa zbiórka na zakup materiałów budowlanych na remont Przemyskiej Przystani Wodnej. Każdy może pomóc.

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
2
+1
0
+1
0
+1
1
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ