< Powrót
6
lipca 2021
Tekst:
Dariusz Olejniczak
Zdjęcie:
Pedro Martinez/Sailing Energy World Sailing
Tokio 2020
Magdalena Kwaśna podczas test eventu w 2019 r. na akwenie olimpijskim w Enoshimie.

Tokio 2020: klasy Laser Radial i 470 – łatwo nie będzie

25 lipca zmagania na akwenie igrzysk Tokio 2020 rozpoczną żeglarze. Nie zabraknie wśród nich reprezentantów i reprezentantek Polski. Nasze zawodniczki będą walczyć o medale m.in. w klasach Laser Radial i 470 kobiet.

W Radialu ścigać będzie się Magdalena Kwaśna z Chojnickiego Klubu Żeglarskiego, a w klasie 470 wystartują Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar (SEJK Pogoń Szczecin/UKŻ Wiking Toruń).

Klasa 470 – dane techniczne:
długość: 4,70 m
szerokość: 1,68 m
waga: 120 kg
powierzchnia żagli:  grot – 9,12 m²; fok – 3,58 m²; spinaker – 13 m²

W tej ostatniej klasie jak dotąd reprezentowały nas wyłącznie panie. Mężczyznom nie udało się zdobyć kwalifikacji olimpijskich na tych łódkach. W igrzyskach w Rio de Janeiro duet Agnieszka Skrzypulec/Irmina Mrózek Gliszczynska wywalczył 10. lokatę. Jak Agnieszka i Jola widzą swoje szanse na medal w Tokio?

– Nie ma jednoznacznych liderek – mówi Agnieszka, dla której będą to drugie igrzyska. – Zawody rozgrywane na przestrzeni ostatnich miesięcy pokazały, że w czołówce stawka jest bardzo silna i wyrównana. Każda załoga z pierwszej ósemki będzie miała szansę wywalczyć medal. Jeśli chodzi o nas, to mamy pewność, że przygotowałyśmy się do tych startów jak najlepiej, jesteśmy pewne sprzętu, znamy akwen, a ostatnie miesiące bardzo intensywnie przetrenowałyśmy. Jedziemy do Tokio bez obaw, że coś nas może zaskoczyć, że czegoś jeszcze nie dopięłyśmy na ostatni guzik. Dwa dni temu wróciłyśmy z ostatniego przed wylotem do Japonii, trzytygodniowego zgrupowania. Spędzamy czas z rodzinami, ładujemy  baterie, a 13 lipca wylatujemy z Polski. Na miejscu opływamy sprzęt, zaaklimatyzujemy się i ze spokojnymi głowami staniemy na starcie regat olimpijskich.

Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar.

Agnieszka i Jolanta startują wspólnie od 2017 r., choć już w przeszłości stanowiły załogę 470-tki. W ostatnich latach wywalczyły kilka medali: brąz Mistrzostw Europy w roku 2017, brązowy medal podczas test eventu w Enoshimie w roku 2019, srebro podczas zawodów MSC Regatta na Majorce w roku 2019 i kolejny brązowy medal w Pucharze Świata w Miami w roku 2020.

Magdalena Kwaśna, która powalczy o medal w klasie Laser Radial zdaje sobie sprawę z silnej konkurencji, z jaką przyjdzie się jej zmierzyć w Japonii.

Klasa Laser Radial – dane techniczne:
długość kadłuba: 4,23 m
szerokość kadłuba: 1,39 m
waga kadłuba: 59 kg
powierzchnia żagla: 5,76 m²

– Od kilku lat w Radialu prym wiodą dwie zawodniczki, Anne-Marie Rindom z Danii i Marit Bouwmeester z Holandii – przyznaje złota medalistka mistrzostw Europy w kategorii U21 w roku 2018. – Obie wywalczyły medale w Rio, a Marit zdobyła medal także w Londynie. One ustawiane są na podium już teraz, zanim igrzyska wystartowały. I faktycznie, to zdecydowane faworytki, ale kwestia trzeciego miejsca wciąż jest otwarta. Każda zawodniczka z czołówki igrzysk będzie mogła się o nie bić. Która wywalczy brąz, w znacznym stopniu zależeć będzie od dyspozycji w czasie regat. Jeśli chodzi o mnie, to zrobiłam wszystko, co do mnie należało w takich warunkach, jakie mieliśmy. Plan-marzenie zakładał, że od maja będziemy trenować na akwenie olimpijskim. Niestety, z powodu pandemii nie udało się tego zrobić. Pocieszające jest to, że nikt, poza Japończykami, nie miał szansy trenować na akwenie olimpijskim. Ja znam ten akwen, startowałam na nim trzy razy. Jestem dobrej myśli. Wiem, że bardzo istotnym czynnikiem będzie aura, która potrafi zmieniać się tam niemal z minuty na minutę.

Start Magdy w Tokio będzie drugim startem polskiej reprezentantki w Radialu na igrzyskach olimpijskich. W roku 2012, w Londynie, Polskę reprezentowała w tej klasie Anna Weinzieher, która zajęła 22. lokatę.

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ