< Powrót
30
marca 2021
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
arch. Tomasza Szychowiaka
Tomasz Szychowiak

Tomasz Szychowiak walczy o powrót do zdrowia i na pokład. Pomożecie?

W sierpniu 2020 roku stracił w wypadku nogę, ale już planuje start w tegorocznych mistrzostwach świata w klasie Micro. Tomasz Szychowiak w powrocie do sprawności potrzebuje jednak pomocy.

50-letni Tomasz Szychowiak z Żołędowa pod Bydgoszczą z żeglarstwem związany jest od dziecka i do niedawna urlop i każdą wolną chwilę spędzał na wodzie. Największą jego pasją są regaty. Ścigał się najpierw w regatach okręgowych, ale w 2007 roku po raz pierwszy wystartował w Pucharze Polski Jachtów Kabinowych. Już w 2008 roku zdobył Puchar, a w 2014 roku został mistrzem Polski Jachtów Kabinowych. W 2016 roku Piotr Tarnacki namówił go do pływania również w klasie Micro i wstąpienia do jego klubu 77 Racing. W 2020 roku przygotowywał się do swoich pierwszych mistrzostw świata w tej klasie, ale przerwał je w sierpniu tragiczny wypadek.

– Doszło do niego w wyniku wybuchu zbiornika ciśnieniowego – kompresora – w mojej firmie – wspomina Tomasz Szychowiak. – To był nieszczęśliwy zbieg okoliczności, ponieważ takie wypadki są rzadkością. Był to okres urlopowy i przed powrotem pracowników postanowiłem sprawdzić, czy wszystkie urządzenia działają. Włączyłem także zapasowy kompresor, ale zbiornik się otworzył i doszło do wybuchu. Później okazało się, że prawdopodobną przyczyną była korozja wnętrza zbiornika, tam, gdzie zbiera się kondensat.

Tomasz Szychowiak miał wiele szczęścia, ponieważ nie doszło do uszkodzenia narządów wewnętrznych. Niestety stracił lewą nogę poniżej wysokości kolana, a prawa stopa została zmiażdżona. W szpitalu spędził 10 tygodni. Już pod koniec listopada rozpoczął jednak niełatwą walkę o powrót do sprawności. Po rozmowie z Marianem Tobysem, wielokrotnym mistrzem Polski i wicemistrzem Europy w klasie Topcat, który wiosną 2016 roku również stracił nogę, trafił do firmy Ottobock.

– Oprócz protezowana, które właśnie realizuję , zabiegam przede wszystkim o zaawansowaną fizjoterapię – opowiada żeglarz. – U mnie problemem jest rozbicie na dwie strony. Zaprotezowanie i chodzenie na protezie jest łatwiejsze, kiedy druga stopa jest zdrowa. U mnie tak niestety nie jest – prawa stopa została zmiażdżona i nie mam w niej trzech palców, w tym dużego. Jeszcze przez rok będzie trwał proces dochodzenia do zdrowia. Zaawansowana fizjoterapia może gojenie przyspieszyć.

Tomasz Szychowiak

Tomasz Szychowiak podczas regat Pucharu Polski Jachtów Kabinowych.
Fot. arch. Tomasza Szychowiaka

Koszt zakupu protez, leczenia i rehabilitacji sięga 200 000 zł. Do tej pory przez stronę Fundacji Złotowianka zgromadzono ponad 37 000. Na szczęście z pomocą Tomkowi pospieszyli m.in. żeglarze. Dzięki organizatorom Pucharu Polski Jachtów Kabinowych można bowiem wylicytować miejsce w załodze jednego z jachtów uczestniczących w tej imprezie.

– W ten sposób możemy pomóc Tomkowi, który walczy o powrót do zdrowia – mówi Jacek Olubiński z PPJK. – Chcemy też dać możliwość osobom, które wylicytują bilet, zasmakowania startu w regatach Pucharu Polski Jachtów Kabinowych. Na tę chwilę namówiliśmy do współpracy osiem załóg z klasy T2.

Na swój pokład zaprasza m.in. Piotr Adamowicz – jeden z najbardziej utytułowanych żeglarzy w Polsce, który ma w dorobku ponad 400 regatowych zwycięstw i kilkadziesiąt tytułów mistrza Polski. Dużego wsparcia Tomaszowi udzielił także jego klub, 77 Racing, który pomaga mu wrócić do żeglowania.

– Za 2-3 tygodnie zrobimy próbę wejścia na pokład – na początku jeszcze na lądzie – mówi Tomasz Szychowiak. – Piotrek i Przemek Tarnaccy mają pomysł, żeby nauczyć mnie nowego poruszania się po pokładzie. Mogą przy tym wykorzystać rodzinne doświadczenia, ponieważ ich ojciec, Bronisław, od ósmego roku życia jest zaprotezowany, a mnóstwo rzeczy udało mu się osiągnąć, w tym opłynąć świat w regatach Whitbread Round the World Race.

Jeżeli uda się uzbierać pieniądze, a rekonwalescencja będzie szła dobrze, Tomasz Szychowiak planuje i marzy, żeby jeszcze w tym roku wystartować w mistrzostwach świata w klasie Micro.

Strona zbiórki pieniędzy dla Tomasza Szychowiaka

Strona z licytacjami w Pucharze Polski Jachtów Kabinowych

PODZIEL SIĘ OPINIĄ