< Powrót
21
listopada 2015
Tekst:
jsz
Zdjęcie:
Tedusz Lademann

Andrzej Królikowski wciąż na czele Ligi Morskiej i Rzecznej

W sobotę 21 listopada odbył się w Gdyni XXI Walny Zjazd Delegatów Ligi Morskiej i Rzecznej. Członkowie i przyjaciele organizacji z całej Polski podsumowali ostatnie cztery lata działalności i ponownie powierzyli funkcję prezesa dyrektorowi Urzędu Morskiego w Gdyni, Andrzejowi Królikowskiemu.

Uroczysty zjazd zgromadził w auli Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni ponad 100 osób – delegatów i członków Ligi, samorządowców i przedstawicieli zaprzyjaźnionych organizacji. Na spotkaniu zaprezentowano działalność organizacji w latach 2011-2015 – promocję zagadnień morskich, gospodarki morskiej, żeglugi śródlądowej – i plany na przyszłość.

W trakcie obrad przypomniano organizowane i wspierane przez Ligę przedsięwzięcia żeglarskie: szkolenie młodzieży w Kątach Rybackich, rejsy morskie i regaty śródlądowe, flisy rzeczne po Wiśle, Odrze i Noteci, arktyczną wyprawę jachtu „Barlovento”, czy Święto Morza w Gdyni.

„W ciągu ostatnich kilku lat podejmowaliśmy wspólnie wiele działań na rzecz popularyzacji spraw morskich, które spotkały się z uznaniem w całej Polsce. Wśród nich jest m.in. organizacja Święta Morza w Gdyni, którego czwartą edycję właśnie przygotowujemy. Impreza ta, reaktywowana w przedwojennym kształcie, gromadzi co roku tysiące miłośników spraw morskich” – pisał Bogusław Witkowski, prezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego w liście do prezesa Ligi Morskiej i Rzecznej, który został odczytany przez komandora Edwarda Kinasa, członka Zarządu PoZŻ.

W wyborach na prezesa organizacji na lata 2015-2019 wystartował ponownie Andrzej Królikowski, który wcześniej przez dwie kadencje stał na czele Zarządu. Jego kandydatura została przyjęta jednogłośnie.

– Trzeba podkreślić sukcesy tak wielkiej gromady ludzi, którzy pracują na rzecz młodzieży – mówił prezes Ligi Morskiej i Rzecznej, Andrzej Królikowski. – Są one widoczne przez Szkołę Jungów, flisy, konkursy. Liga jest obecna także we wspólnych działaniach z Polskim Związkiem Żeglarskim i Pomorskim Związkiem Żeglarskim, które mają na celu upamiętnianie tych, którzy coś zrobili dla polskiego żeglarstwa i polskiego morza oraz docenianie i wspieranie tych, którzy wciąż to robią.

Liga Morska i Rzeczna powstała w 1918 roku jako Stowarzyszenie Pracowników na Polu Rozwoju Żeglugi „Bandera Polska”. W 1924 roku przyjęła nazwę Liga Morska i Rzeczna, a w 1930 roku Liga Morska i Kolonialna. W 1953 r. została zlikwidowana. Reaktywowana w 1980 roku na II Kongresie Kultury Morskiej jako Liga Morska. W 1999 roku przyjęła obecną nazwę. W jej skład wchodzi 41 oddziałów i okręgów, zrzeszających 12000 członków.

Andrzej Królikowski, urodzony w 1945 roku, absolwent Wyższej Szkoły Morskiej w Gdyni i Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. Kapitan żeglugi wielkiej, wykładowca akademicki. Od 2005 roku dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni. Pełni funkcję prezesa Ligi Morskiej i Rzecznej od 2007 roku.

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0