< Powrót
30
stycznia 2023
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Department of Defense. American Forces Information Service / Wikipedia
Muzea morskie i żeglarskie na świecie
USS „Constitution”.

Muzea morskie i żeglarskie na świecie

Lotniskowiec z okresu II wojny światowej, arktyczne statki i wystawa o Pucharze Ameryki. Muzea morskie i żeglarskie na świecie mają czym zaskoczyć.

W poprzednich artykułach przedstawiliśmy najciekawsze placówki muzealne w Polsce i Europie. Teraz sprawdzamy, jakie muzea morskie i żeglarskie na świecie warte są zobaczenia i których nie można pominąć podczas podróży. Oto subiektywny przegląd.

Intrepid Sea-Air-Space Museum w Nowym Jorku

Muzeum oparte jest o wybudowany w 1943 roku lotniskowiec „Intrepid”. Nie jest on jednak jedynym eksponatem – zwiedzający mogą obejrzeć także pochodzący z lat 50. okręt podwodny „Growler”, śmigłowce i samoloty (w tym dwa polskie MiGi) oraz prom kosmiczny „Enterprise”.

USS Constitution

Okręt-muzeum pełniący tę funkcję od 1907 roku, a zarazem najstarsza jednostka pozostający w służbie UN Navy. To zbudowana w 1797 roku fregata „Constitution”, która przez 90 lat pozostawała w czynnej służbie. Obecnie cumuje w Bostonie. Na pobliskim pirsie mieści się także prywatne USS Constitution Museum.

Muzea morskie i żeglarskie na świecie

„Star of India” jest ozdobą muzeum w San Diego.
Fot. Ted Rufus Ross / Wikipedia

Maritime Museum of San Diego

Muzeum położone na zachodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych, posiadające największą w kraju kolekcję zabytkowych jednostek. Ozdobą zbiorów jest żaglowiec „Star of India” zbudowany w 1863 roku. Oprócz niego zwiedzić można m.in. prom „Berkeley” z 1898 roku oraz szkuner „America” – replikę słynnego jachtu, który w połowie XIX wieku zwyciężył w regatach znanych obecnie jako „Puchar Ameryki.

USS Arizona Memorial

Pomnik na Hawajach połączony z muzeum, upamiętniający pancernik USS „Arizona”, który został zatopiony podczas japońskiego ataku na Pearl Harbour. Wzniesiony został bezpośrednio nad kadłubem zatopionej jednostki, którą oglądać można przez specjalne otwarcia w podłodze.

Vancouver Maritime Museum

Muzeum, które koncentruje się nie tylko na tematyce lokalnej, ale też rejsach do kanadyjskiej Arktyki. Jednym z najcenniejszych eksponatów jest „St. Roch” – pierwszy statek, który opłynął Amerykę Północną i drugi, który pokonał Przejście Północno-Zachodnie. Uwagę przykuwa także „North Star of Herschel Island” – jeden z ostatnich statków służących do handlu futrami w Arktyce.

Australian National Maritime Museum w Sydney

Najważniejsza tego typu muzeum w Australii. Mieszczą się w nim wystawy dotyczące m.in. kontaktów rdzennych mieszkańców z morzem, podróżami do Australii, nawigacją na tamtejszych wodach oraz historią marynarki wojennej. W kolekcji są też cztery zabytkowe jednostki, w tym pochodzący z lat 50. niszczyciel „Vampire”.

New Zealand Maritime Museum

Mieści się z Auckland i opowiada pełną historię nowozelandzkiego żeglarstwa – od czasów podróży Polinezyjczyków, przez tradycje wielorybnicze, po niedawne triumfy w Pucharze Ameryki. Osobną wystawę poświęcono Peterowi Blake’owi, jednemu z najwybitniejszych żeglarzy na świecie.

muzea morskie i żeglarskie na świecie

Nowoczesny gmach muzeum w Kobe z dachem przypominającym kształtem kadłub statku jest ozdobą miasta.
Fot. Naokijp/Wikipedia

Kobe Maritime Museum

Zostało otwarte w 1987 roku z okazji 120-lecia powstania nowoczesnego portu w japońskim mieście Kobe. Oprócz cennych zabytków znaleźć można też wiele interaktywnych stanowisk, które pozwalają wcielić się w operatora portowego dźwigu lub stanąć za sterem statku.

„Mikasa”

Jeden z najsłynniejszych okrętów-muzeów w Azji. Pancernik „Mikasa” był flagową jednostką admirała Heihachirō Tōgō w zwycięskiej dla Japonii bitwie pod Cuszimą w 1905 roku. W 1923 roku został wycofany ze służby, a trzy lata później przekształcony w muzeum. Obecnie cumuje w mieście Yokosuka.

Hong Kong Maritime Museum

Zlokalizowana na jednym z pirsów promowych placówka przedstawia m.in. dziedzictwo morskie Chin, działalność lokalnych piratów, rozwój nawigacji oraz portu w Hongkongu. Część wystaw w muzeum opowiada też o teraźniejszości – technologiach morskich i rozwoju nauk związanych z morzem.

South African Naval Museum w Simon’s Town

Mieści się nieopodal największej bazy marynarki wojennej Republiki Południowej Afryki. Na wystawach można m.in. poznać okoliczności zatonięcia „Mendi”, zgłębić historię tamtejszej marynarki i zobaczyć modele okrętów. Z kolei na ekspozycji plenerowej warto zwiedzić okręt podwodny „Assegaai”.

„Huáscar”

Zacumowany w Talcahuano okręt-muzeum, który łączy morską historię dwóch południowoamerykańskich państw. Od 1866 do 1879 roku służył w marynarce wojennej Peru, a od 1879 roku w marynarce wojennej Chile. W 1952 roku został przekształcony w muzeum i ogłoszony pomnikiem morskiej chwały obu narodów.

Co myślisz o tym artykule?
+1
2
+1
0
+1
2
+1
1
+1
1
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ