< Powrót
22
lutego 2017
Tekst:
Jerzy Sukow
Zdjęcie:
Gareth Rowland

Polacy zdominowali Mistrzostwa Europy w klasie DN

W środę, 22 lutego zakończyły się bojerowe mistrzostwa Europy w klasie DN. Złoto zdobył – po raz ósmy w karierze – Karol Jabłoński, srebro Michał Burczyński, a brąz Łukasz Zakrzewski.

Zawodnicy ścigali się na zamarzniętym jeziorze Balaton na Węgrzech. Po dwóch dniach wyścigów pogoda przestała współpracować z organizatorami i uczestnikami regat. Jezioro Balaton stało się niebezpieczne i organizatorzy zdecydowali o zakończeniu mistrzostw. Lód był pootwierany w wielu miejscach niebezpiecznymi szczelinami, temperatura powietrza w ciągu była dwucyfrowa.

Podczas dwóch dni w trzech flotach rozegrano 27 wyścigów. W złotej po ośmiu rozstrzygnięto, kto jest najlepszym bojerowcem w klasie DN w Europie. Zwyciężył Karol Jabłoński (OKŻ Olsztyn), który o jeden punkt wyprzedził Michała Burczyńskiego (AZS UWM Olsztyn). Trzeci był Łukasz Zakrzewski (MKŻ Mikołajki), a czwarty Darek Kardaś (AZS UWM Olsztyn). W pierwszej dziesiątce byli jeszcze: Maciej Żarnowski – miejsce szóste i Robert Graczyk – siódme.

Najlepszy z nie Polaków – Łotysz Madars Alvikiss uplasował się na piątej pozycji, Vaiko Voreema z Estonii –  na ósmej, na dziewiątej Szwajcar Jeac Claude Vuithier. Dziesiątkę zamyka Węgier Peter Hamrak.

Wyniki świadczą o dominacji polskiej floty DN w świecie i Europie. Obecność mistrza – Karola Jabłońskiego najwyraźniej dobrze wpływa na formę polskiego żeglarstwa lodowego.

Sezon bojerowy dobiega końca, w najbliższy weekend, jeżeli warunki pozwolą, rozegrane zostaną Mistrzostwa Polski wśród juniorów młodszych. Ośmiu Polaków zaczyna już pakowanie sprzętu do Rosji, gdzie w połowie marca na jeziorze Bajkał będą jeszcze trzy regaty.

PODZIEL SIĘ OPINIĄ