Słynne regaty: The Ocean Race
Niewiele regat wzbudza tyle emocji co załogowy, wokółziemski, etapowy wyścig The Ocean Race. Od ponad 40 lat, jako Whitbread Round the World Race i Volvo Ocean Race, jest to jedna z najważniejszych żeglarskich imprez.
Historia tej imprezy rozpoczęła się w 1969 roku, kiedy Robert Knox-Johnston podczas wyścigu The Golden Globe Race jako pierwszy żeglarz samotnie opłynął świat bez zawijania do portu. Opromieniony sławą kapitan namówił dwóch dziennikarzy, Guy’a Pearce’a i Anthony’ego Churchilla, do zorganizowania załogowych wokółziemskich regat szlakiem kliprów. Wspólnie udało im się do pomysłu przekonać Royal Naval Sailing Association i znaleźć sponsora, którym zostały browary Whitbread.
8 września 1973 roku uczestnicy pierwszej edycji Whitbread Round the World Race wypłynęli z Portsmouth. W regatach wystartowało 19 jachtów i 324 żeglarzy, którzy musieli pokonać 27 000 Mm w czterech etapach: Portsmouth – Kapsztad, Kapsztad – Sydney, Sydney – Rio de Janeiro i Rio de Janeiro – Portsmouth. Wśród uczestników znalazły się dwa polskie jachty – „Copernicus” z Yacht Klubu „Stal” Gdynia, dowodzony przez Zygfryda „Zygę” Perlickiego i „Otago” z Jachtklubu Stoczni Gdańskiej, za którego sterem stanął Zdzisław Pieńkawa. Pierwszy z nich zajął jedenaste, a drugi trzynaste miejsce – na czternaście jachtów, które ukończyły wyścig.
Idea wokółziemskiego etapowego wyścigu przyjęła się, ale kolejne edycje, organizowane co trzy lub co cztery lata, różniły się trasą, liczbą etapów i stopniem profesjonalizacji. O ile jeszcze w latach 70. i 80. było w nich miejsce dla bardziej doświadczonych amatorów, to później start wiązał się z koniecznością posiadania nowoczesnego jachtu i profesjonalnej załogi, a co za tym idzie – olbrzymich pieniędzy. Dużą zmianę przyniósł rok 1998, kiedy nowym właścicielem i głównym sponsorem regat została firma Volvo, a regaty w 2001 roku odbywały się już jako Volvo Ocean Race. Dzięki temu impreza weszła w XXI wiek jako wielkie i medialne widowisko. Tylko w ostatniej edycji dwa i pół miliona osób uczestniczyło w wydarzeniach organizowanych w portach pomiędzy etapami, a transmisje – które obejrzało ponad dwa miliardy telewidzów – miały wartość medialną blisko pół miliarda Euro.
Ten rok przyniósł kolejne zmiany – po dwudziestu latach nowym właścicielem imprezy został Atlantic Ocean Racing Spain, w którego władzach są byli uczestnicy regat. I choć Volvo wspierać będzie jeszcze kolejną edycję regat, startującą w grudniu 2022 roku, będzie miała ona nową nazwę – The Ocean Race. Wyścig w nowej odsłonie zyska także zmienioną identyfikację wizualną oraz będzie składał się z mniejszej liczby etapów – choć organizatorom zależy, żeby uczestnicy odwiedzili wszystkie (poza Antarktydą) kontynenty.