< Powrót
21
lutego 2023
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Complex Jacht
Wielkopolska polskich jachtów
Wyremontowany jacht „Wielkopolska”.

10 polskich jachtów, które zapisały się w historii żeglarstwa

Uczestniczyły w słynnych regatach, brały udział w dalekomorskich rejsach i służyły do szkolenia młodzieży. Przypominamy 10 polskich jachtów, które zapisały się w historii.

W historię żeglarstwa nierozerwalnie wpisane są jachty. To na nich żeglarze odbywali pionierskie rejsy i odnosili sukcesy w regatach. Wiele z nich służyło w klubach żeglarskich do szkoleń, część do czarterów, a jeszcze inne do turystyki i wypoczynku. Wiele z zasłużonych jednostek wciąż istnieje. Przypominamy 10 polskich jachtów.

„Magnolia”

Zasłużona jednostka, na której żeglowania uczyło się wiele pokoleń szczecińskiej i zachodniopomorskiej młodzieży. Obecnie przechodzi remont, po którym znów będzie pływać.

(Nie)zapomniane jachty: „Magnolia”

„Legia”

Jeden z trzech jachtów typu WER. Zbudowany został w 1968 roku dla Sekcji Żeglarskiej Wojskowego Klubu Sportowego Legia w Warszawie, późniejszego Jacht Klubu ATOL. Pływał na nim m.in. gen. Ryszard Kukliński. Obecnie jest pływającym eksponatem Muzeum Zimnej Wojny.

(Nie)zapomniane jachty: „Legia”

„Karfi”

Najbardziej utytułowany jacht w historii Morskich Żeglarskich Mistrzostw Polski – żeglarze zdobyli na nim dziesięć medali, w tym osiem złotych. Ostatnio służył do pływania rekreacyjnego na Wyspach Kanaryjskich.

(Nie)zapomniane jachty: „Karfi”

„Zew”/„Kaisei”

Został zbudowany w latach 1987-1990 jako „Zew”, ale wkrótce po pierwszym rejsie został sprzedany Sail Training Association of Japan i przemianowany na „Kaisei”.

(Nie)zapomniane jachty: „Zew”/„Kaisei”

„Wojewoda Pomorski”/ „Ex-Wojewoda Pomorski”/„Lady B.”/„Wojewoda”

Wiele lat pływał w dalekomorskich rejsach w Akademickim Klubie Morskim w Gdańsku, w tym w regatach z Europy do Australii Parmelia Yacht Race. W latach 1999-2000 Krzysztof Baranowski na tej jednostce odbył drugą samotną wyprawę dookoła świata.

(Nie)zapomniane jachty: „Wojewoda Pomorski”/„Lady B.”/„Wojewoda”

„Polska Miedź”

Tomasz Cichocki pływał na tym jachcie w samotnym rejsie dookoła świata oraz w regatach na Bałtyku. Teraz „Polska Miedź” służy do rekreacyjnej żeglugi.

(Nie)zapomniane jachty: „Polska Miedź”

„Mestwin”

Weteran rejsów po polarnych wodach. W 1971 roku Dariusz Bogucki popłynął na nim na Spitsbergen. Wciąż pływa – obecnie jako jacht czarterowy.

(Nie)zapomniane jachty: „Mestwin”

„Polonia”, „Wielkopolska” i „Kaper”

Trzy jachty typu TOM. Dwa pierwsze należą do spółki 3Oceans – armatora „Fryderyka Chopina” i „Kapitana Głowackiego”. Z kolei „Kaper” po latach pływania w Ośrodku Szkolenia Żeglarskiego Marynarki Wojennej i Jacht Klubie Morskim Kotwica trafił za granicę.

(Nie)zapomniane jachty: „Polonia”, „Wielkopolska” i „Kaper”

Co myślisz o tym artykule?
+1
10
+1
2
+1
4
+1
3
+1
2
+1
2
+1
15