< Powrót
26
kwietnia 2022
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Mirosław Skwiot
Morskiego
Rejs pamięci 11 listopada 2021 roku.

100 lat Polskiego Klubu Morskiego: PKM w XXI wieku

W 1922 roku w Gdańsku narodził się polski jachting. Z okazji stulecia tego wydarzenia publikujemy cykl artykułów o historii Polskiego Klubu Morskiego, napisanych przez Barbarę i Tomasza Sontowskich. Dzisiejszy odcinek kończy wspomnienia. 

Czytaj także: Korzenie gdańskiego klubuPierwsze lata Polskiego Klubu MorskiegoWielki sukces „Korsarza”Odbudowa ze zgliszczyDobre złego początkiNa przekór trudnościomReaktywacja i walka o „Korsarza”Powrót na BałtykPod patronatem Siarkopolu, Ostatnie lata PRL-u

Rejsy i regaty

W 2000 r. Polski Klub Morski zorganizował pełnomorski rejs dla nauczycieli polonijnych z Litwy na dwóch jachtach do Szwecji. Komodorem wyprawy był Edward Woronecki. W tym samym roku „Korsarz” wziął udział w XXXVI Regatach Dominika o Puchar 1000-lecia Gdańska na trasie: Gdańsk – Władysławowo – Gdańsk, w których zajął pierwsze miejsce w klasie WBK II.

W kolejnych latach klub podejmował wiele działań na rzecz szkolenia dzieci i młodzieży. W 2002 i 2003 roku zorganizował obozy pływające na Zalew Wiślany na jachtach „Wareg”, „Ole”, „Weda”, „Hebe”, „Tristan” i „Izolda”. Uczestniczyło w nich 59 osób. Natomiast w latach 2007 i 2008 obozy pływające po Zatoce Gdańskiej na jachtach „Chrobata”, „Wiking”, „Weda” i „Hebe”, w których udział wzięło 38 osób. Obozy prowadził Edward Woronecki.

Morskiego

Przystań klubu na wewnętrznej fosie twierdzy Wisłoujście.
Fot. Anna Komosińska

W 2010 roku członek PKM Jacek Zieliński zainicjował i zorganizował najdłuższe polskie regaty morskie „SailBook  Cup”. Ich licząca ponad 500 Mm trasa biegła z Gdańska dookoła wyspy Gotland i do Gdańska, bez zawijania do portu. W pierwszej edycji zwyciężył jacht „Quick Livener” dowodzony przez pomysłodawcę regat, który pokonał trasę w 96 godzin. W 2012 roku Jacek Zieliński został pomysłodawcą, współorganizatorem oraz uczestnikiem kolejnych regat – „Bitwa o Gotland”, tym razem dla samotnych żeglarzy Trasa wyścigu prowadziła z Gdańska lub Sopotu dookoła Gotlandii i z powrotem.

W 2012 PKM, wspólnie z Pomorskim Związek Żeglarskim, zorganizował regaty o Puchar Korsarza. Nagrodą przechodnią stała się replika złotego kompasu kapitańskiego, który za zwycięstwo w regatach przedolimpijskich z Sopotu do Kilonii w 1936 roku zdobył Tadeusz Prechitko na jachcie „Korsarz”. W zawodach rozgrywanych co roku na Zatoce Gdańskiej mogą brać udział jachty jednokadłubowe, w formułach ORC, KWR i Open.

Morskiego

Przystań klubowa.
Fot. Mirosław Skwiot

W pierwszej edycji regat w 2012 roku puchar trafił do rąk Sergeya Pavlenko („Blagodarnost”, obecny „OILER.pl”). W kolejnych latach nagrodę zdobywali: w 2013 – Jerzy Jankowski na „Eljachcie”, 2014 – Andrzej Gierulski  na „Argei”, 2015 – Jan Piernikarczyk na „Pallasie”, 2016 – Łukasz Stawski na „Rioha”, 2017 – Krzysztof Paul na „Dużym Ptaku”, 2018 – Jacek Zieliński na „Quick Livener”, 2019 – Piotr Adamowicz na „Neoprofilu”, 2020 – Jerzy Brezdeń na „Hadarze”, 2021 – Tomasz Konnak na „Czarodziejce”.

PKM jest też organizatorem corocznego „Rejsu Pamięci 11 listopada” na wody Zatoki Gdańskiej. Jego celem jest oddanie hołdu zmarłym członkom klubu. Członkowie wypływają na Zatokę Gdańską, puszczają na wodę wiązanki kwiatów oraz odczytują imiona i nazwiska  zmarłych klubowiczów.

Infrastruktura i historia

4 czerwca 2012 roku została otwarta nowa przystań żeglarska w Błotniku, będąca częścią Pętli Żuławskiej. Administratorem przystani przez trzy lata był Polski Klub Morski. 14 lipca 2012 roku na przystani gościł prezydent Polski Bronisław Komorowski. W 2014 roku PKM sfinansował projekt Stanicy Wodnej w Wiślince Gmina Pruszcz Gdański, otwartej 6 września 2014 roku.

Przystań na Błotniku.
Fot. z archiwum klubu

Klub dba również o swoją historię. W 2010 roku w gdańskiej Alei Oldtimerów w ciągu ulicy Szafarnia w gdańskiej marinie odsłonięto pamiątkową płytę upamiętniającą zasłużony i wybitny jacht „Korsarz”. W Narodowym Muzeum Morskim z kolei znajduje się gablota poświęcona Polskiemu Klubowi Morskiemu, w której znajdują się pamiątki z nim związane, w tym model jachtu „Korsarz” w skali 1:10.

Zarząd Polskiego Klubu Morskiego 5 czerwca każdego roku składa wiązankę kwiatów pod pomnikiem kapitana Tadeusza Ziółkowskiego w dniu jego urodzin.

Złożenie wiązanki kwiatów pod pomnikiem Tadeusza Ziółkowskiego z udziałem Zarządu PKM, przedstawicieli Urzędu Morskiego oraz rekonstruktorów SRH Fort w Gdańsku – 2021 r.
Fot. z archiwum klubu

Co myślisz o tym artykule?
+1
2
+1
0
+1
2
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ