< Powrót
17
lutego 2022
Tekst:
Krzysztof Płowecki
Zdjęcie:
Wikipedia
Sir Ernest Shackleton
Ernest Shackleton w kilkuosobowym zespole wyrusza do Georgii Południowej w poszukiwaniu pomocy.

Sir Ernest Shackleton i wyprawa Endurance

„Sir Ernest Shackleton i wyprawa Endurance – sekrety przywództwa odpornego na kryzys” Adama Staniszewskiego jest jedną z niewielu książek polskojęzycznych przedstawiających wyprawę Shakletona.

Publikacja dzieli się na dwie części. Pierwsza opisuje wyprawę polarników, w drugiej autor przedstawia wnioski wyciągnięte z doświadczeń załogi, które pomóc mogą w codziennym życiu.

Legendarna wyprawa badawcza Sir Ernesta Shackletona rozpoczęła się w 1914. Licząca 28 ludzi załoga wypłynęła na barkentynie „Endurance” z angielskiego Plymouth. Planowana trasa biegła wzdłuż Antarktydy – od Morza Weddla do Morza Rossa.

Po sześciu tygodniach żeglugi kra lodowa zatrzymała ekspedycję 160 km od kontynentu. Lód skuł wodę i uwięził żaglowiec. Załoga walczyła o przetrwanie przez osiem miesięcy. Lód wraz z upływem czasu coraz bardziej pokrywał statek. Załoga ewakuowała się, gdy „Endurance” zaczął tonąć. Shackleton wraz ze swoim zespołem podjęli próbę dojścia na koniec kry i wypłynięcia na trzech szalupach w poszukiwaniu pomocy.

Udało im się dotrzeć na Wyspy Słoniowej, gdzie rozbili obozowisko. Shackleton zadecydował, że z wybranymi przez siebie ludźmi, popłyną do Georgii Południowej w poszukiwaniu pomocy dla reszty zespołu. Polarnicy przepłynęli szalupą ponad tysiąc kilometrów, a po dotarciu do celu odbyli ponad trzydziestogodzinny marsz. W końcu trafili do przystani wielorybniczej Stormness, skąd sprowadzili pomoc dla załogi czekającej w obozowisku.

Walka o przetrwanie trwała ponad półtora roku. Dzięki umiejętnościom przywódczym Shackletona wszyscy członkowie załogi przeżyli kilkunastomiesięczny pobyt w Arktyce.

Autor książki Adam Staniszewski jest trenerem biznesu i wykładowcą akademickim. Posiada tytuł doktora nauk humanistycznych, tworzy programy rozwijające kompetencje menadżerskie.

W drugiej części publikacji, opierając swoje przemyślenia na działaniach Shackletona, przedstawia sposoby skutecznego zarządzania zespołem w krytycznych sytuacjach. Radzi też jak wykorzystać tę wiedzę w życiu codziennym.

Adam Staniszewski, „Sir Ernest Shackleton i wyprawa Endurance – sekrety przywództwa odpornego na kryzys”, Wydawnictwo Onepress, 2022, 456 stron

Co myślisz o tym artykule?
+1
8
+1
0
+1
0
+1
0
+1
1
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ