< Powrót
6
lutego 2025
Tekst:
Adam Mauks
Zdjęcie:
Dan Kasberger/Wikipedia
Replika „Bounty”.

Słynne statki: „Bounty”

Bunt na brytyjskim okręcie „Bounty” stał się najbardziej znaną morską rebelią w historii. To wydarzenie było tematem licznych opracowań, artykułów, książek i filmów.

„Bounty” zbudowano w 1784 roku w stoczni Blaydes w Hull jako statek do przewożenia węgla. Był trójmasztowcem o długości 28 metrów i szerokości 7,5 metra. Trzy lata później został kupiony przez brytyjską marynarkę wojenną Royal Navy. Niedługo potem został przebudowany, a sporą część kabin zajęło miejsce do przewożenia sadzonek chlebowca. Te „Bounty” miał przetransportować z Tahiti do brytyjskich kolonii w Indiach Zachodnich. Owoce chlebowca miały być tanim pożywieniem dla niewolników.

Podczas wyprawy na południowym Pacyfiku 28 kwietnia 1789 roku doszło na pokładzie okrętu do buntu części załogi. To ona kierowana przez Fletchera Christiana uwięziła kapitana okrętu Williama Bligha i przejęła kontrolę nad „Bounty”. Buntownicy wsadzili kapitana i 18 wiernych mu członków załogi na szalupę. Sądzili, że pozostawieni na środku oceanu zginą. Udało im się jednak uratować, dotrzeć do Wielkiej Brytanii i rozpocząć proces ścigania i postawienia, przed wymiarem sprawiedliwości niektórych zbuntowanych członków załogi.

Buntownicy natomiast przez jakiś czas błąkali się po Pacyfiku, by w końcu 23 stycznia 1790 roku spalić statek i osiąść na wyspie Pitcairn.

To jedna z archipelagu wysp, które są zamorskim terytorium Wielkiej Brytanii. Składa się on z czterech wysp: Pitcairn, Henderson, Ducie i Oeno, z których tylko ta pierwsza jest zamieszkała. Warto wiedzieć, że jej mieszkańcami są potomkowie, nielicznych którzy przetrwali, buntowników z „Bounty”.

O wyspie Pitcairn głośno stało się ponownie w 2004 roku kiedy to postawiono zarzuty o napaść seksualną na dzieci siedmiu mieszkańcom wyspy i sześciu innym, mieszkającym za granicą. 25 października 2004 roku skazano w tym procesie  m.in. Steve’a Christiana, ówczesnego burmistrza wyspy. W 2023 roku wyspa Pitcairn miała 35 mieszkańców. W styczniu 1957 roku u wybrzeży tej wyspy odnaleziono fragmenty spalonego statku „Bounty”.

Ta historia przez lata doczekała się mnóstwa publikacji, artykułów, sztuk teatralnych, książek i ekranizacji filmowych. W zdecydowanej większości z nich kapitan William Bligh był przedstawiany jako tyran, a Fletcher Christian i jego zwolennicy jako romantyczni bohaterowie, walczący o swoją godność.

Zgłębiając tę historię warto sięgnąć do wydanej niedawno książki brytyjskiej pisarki Caroline Alexander „Bunt na Bounty. Historia prawdziwa”. Alexander, po szczegółowej analizie faktów, pokazuje inny obraz bohaterów tej historii, w którym kapitan William Bligh nie był okrutnym autokratą, a Fletcher Christian pełnym zalet romantycznym bohaterem.

Co myślisz o tym artykule?
+1
1
+1
0
+1
2
+1
0
+1
0
+1
0
+1
1