
Słynne statki – „Golden Hind”
Był jednym z najsłynniejszych okrętów epoki elżbietańskiej, stał się symbolem morskiej potęgi Anglii i dowodem na odwagę żeglarzy tamtych czasów. „Golden Hind”, którym sir Francis Drake jako pierwszy Anglik opłynął świat, to jednostka, której historia wciąż budzi podziw.
Został zwodowany w 1576 roku w Plymouth, pierwotnie nazywał się „Pelican”, a Drake zmienił jego nazwę już w trakcie wyprawy dookoła świata. Nowa nazwa miała być ukłonem w stronę przyjaciela Drake’a – Christophera Hattona, który był jednym ze sponsorów wyprawy i lordem kanclerzem Anglii. W herbie Hattona była właśnie złota łania, czyli po angielsku właśnie „golden hind”.
„Golden Hind” miał ok. 22 metrów długości, ok. 6 metrów szerokości i ok. 3 metrów zanurzenia. Na jego pokładzie było 18 dział, a załoga mogła liczyć 80 osób.
W 1577 r. pod dowództwem Francisa Drake’a udał się w rajd korsarski przeciw Hiszpanom na Pacyfik. Wyprawa ta przekształciła się w rejs dookoła świata. Drake żeglował wzdłuż zachodnich wybrzeży obu Ameryk docierając do współczesnej granicy amerykańsko-kanadyjskiej.
Potem obrał kurs na zachód przez Ocean Spokojny, dopływając po kilku miesiącach do Moluków. Płynąc dalej na zachód, opłynął Afrykę i we wrześniu 1580 roku dotarł z powrotem do Anglii przywożąc ze sobą ładunek przypraw korzennych i hiszpańskie skarby oraz sławę pierwszego Anglika, który opłynął świat. Wyprawa okazała się także olbrzymim sukcesem finansowym, który doceniła króla Elżbieta nadając w 1581 roku Francisowi Drake’owi tytuł szlachecki.
Po wyprawie „Golden Hind” przez 80 lat był traktowany jako pomnik morskiego triumfu Anglii i stała zacumowana w porcie Deptford. Już za czasów króla Karola II (1630-1685) z niszczejącego statku uratowano część oryginalnego poszycia dębowego i w 1662 roku wykonano z niego fotele dla Biblioteki Uniwersyteckiej w Oxfordzie.
W latach 70 XX w. powstała pierwsza z dwóch istniejących do dziś replik tego okrętu. Podobnie jak oryginalna „Golden Hind” opłynęła świat i „zagrała” w popularnym serialu „Szogun”. Replikę można zobaczyć w przy nabrzeżu St. Mary Overie w Southwark w Londynie. Druga replika stoi w porcie w Devon.